Informacje dla mediów

Informacje dla mediów

Artykuły

Już w 23 krajach klienci banków dopłacają do depozytów

Przeciętne oprocentowanie lokat spadło do 1,39 proc. Inni mają jeszcze gorzej: w 23 krajach banki oferują ujemne oprocentowanie. W Polsce wciąż można dostać od banku ładnych parę procent, pod warunkiem, że połączymy lokatę z funduszem. Taki dwupak, z terminem zapadalności 3 miesiące, zapewnia gwarantowany zysk z depozytu i daje szansę na wysoką stopę zwrotu z inwestycji.

Więcej

Inwestycja w przyszłość dziecka

Szkoła, dodatkowe zajęcia, kursy, ćwiczenia, praktyki – wszystko to nie wystarczy, żeby zabezpieczyć przyszłość dziecka. Na start w dorosłość potrzebny jest nie tylko kapitał intelektualny, ale i finansowy. Wystarczy odkładać nieco ponad 200 zł miesięcznie, żeby przez 19 lat uzbierać na opłacenie studiów, czy rozkręcenie własnego biznesu. Albo podróż dookoła świata.

Więcej

Finanse nastolatka

Jak wynika z raportu BGŻOptima „Polak Oszczędny 2016. Czy oszczędność jest dziedziczna?” 46 proc. rodziców regularnie wypłaca dzieciom kieszonkowe. Przeciętnie jest to 61 zł miesięcznie, choć np. w Warszawie 200 zł i więcej. Zamożność rodziców wcale nie idzie w parze z hojnością. Bardziej systematycznie wspierają finansowo swoje dzieci rodziny o średnich dochodach niż te najlepiej uposażone.

Więcej

35 lat do emerytury – misja oszczędzanie

Poczciwa lokata może przynieść niewiele mniejsze profity niż specjalne produkty emerytalne. Trzeba tylko wykazać się systematycznością. Myśląc o swojej przyszłości finansowej w długim terminie warto też pamiętać o możliwościach jakie dają fundusze inwestycyjne.

Więcej

Długa pamięć inwestora

Inwestorzy wciąż mają w pamięci kryzys 2008 r. i nerwowo reagują na niekorzystne zmiany na rynku. Być może program „Rodzina 500 plus” poprawi im samopoczucie.

Więcej

Cash is king

Polacy trzymają w domach rekordową ilość gotówki. W „skarpetach” marnuje się 139 mld zł podczas, gdy na rocznej lokacie mogłyby przynieść 2,25 mld zł.

Więcej

Gorący klimat inwestycyjny w Brazylii

Im gorzej dzieje się w Brazylii, tym giełda zachowuje się lepiej. Paradoks? Nie - rynek liczy, że może być już tylko lepiej. Na zdecydowaną poprawę trzeba będzie jednak poczekać.

Więcej

Tylko dla inwestorów z większym apetytem

Żywność to rynek interesujący nie tylko z kulinarnego punktu widzenia, ale również jako instrument inwestycyjny. Jako, że jest nieprzewidywalny, sezonowy i bardzo zmienny, to segment inwestycji przeznaczony dla inwestorów o naprawdę mocnych nerwach. W Polsce można znaleźć fundusze inwestujące w instrumenty rynku rolnego i akcje spółek produkujących żywność. Są one jednak wciąż bardziej ciekawostką, niż instrumentem budzącym powszechne zainteresowanie inwestorów – oceniają eksperci BGŻOptima.

Więcej

Pięta achillesowa polskich finansów

Stopa oszczędności w Polsce jest najniższa w regionie. Tymczasem odpowiedni poziom pieniędzy odłożonych przez indywidualne osoby jest konieczny dla wspierania prawidłowego rozwoju gospodarki.

Więcej

Będzie 700 mld zł na depozytach?

Na koniec tego roku na depozytach bankowych może się znaleźć rekordowa kwota - blisko 700 mld zł. Choć oprocentowanie lokat jest historycznie niskie, Polacy wciąż wolą niższy, ale pewny zysk. Na horyzoncie rysują się tymczasem alternatywne okazje inwestycyjne. Również dla tych, którzy nie lubią ryzyka.

Więcej

Zainwestuj mądrze 500 zł od państwa

Już 100 zł otrzymywane co miesiąc i odłożone na konto oszczędnościowe, po 18 latach pozwoli zgromadzić 28 206 zł. Inwestując całe 500 zł będziemy mogli sprezentować dziecku na „osiemnastkę” dobrej klasy samochód, albo kawalerkę. Wczoraj Sejm pracował nad sztandarowym programem rządu „Rodzina 500+”.BGŻOptima podpowiada, co można zrobić z otrzymywanymi regularnie pieniędzmi, aby jak najskuteczniej pomnożyć je z myślą o przyszłości dziecka.

Więcej

3 mld straconych korzyści

Polacy przetrzymują na nieoprocentowanych rachunkach aż 150 mld zł. Gdyby te pieniądze zostały wpłacone na konta oszczędnościowe, mogliby zarobić aż 3 mld zł rocznie – pisze Marta Domańska-Trzaskoma, ekspert BGŻOptima.

Więcej

Zostań domowym ministrem finansów

Dziura budżetowa Polski wyniesie w tym roku 50 mld zł, więc aby zrealizować wszystkie plany i zadania trzeba będzie te pieniądze pożyczyć. Jeśli w przypadku naszych prywatnych finansów, podobnie, jak w tych publicznych wydatki przekraczają dochody, najwyższa pora stworzyć plan bilansowania domowego budżetu i wychodzenia z długów. Za zarządzanie finansami warto zabrać się tym bardziej, gdy jesteśmy na plusie. Jak to zrobić – wyjaśnia Marta Domańska-Trzaskoma, ekspert BGŻOptima.

Więcej

Jak zacząć oszczędzać

Święta, święta i po pieniądzach. Sylwestrowe i świąteczne wydatki mocno nadszarpnęły, a nawet zadłużyły niejeden budżet domowy. Do listy noworocznych postanowień najwyższy czas dopisać jeszcze jedno – zacznę oszczędzać. Oto kilka najprostszych sposobów odkładania pieniędzy dla tych, którzy jeszcze nie potrafią regularnie akumulować kapitału.

Więcej

Trzech króli, czyli czy warto inwestować w złoto

W starożytności mirra i kadzidło były towarami nie mniej wartościowymi niż złoto. Dziś tylko dar przyniesiony przez Kacpra jest przedmiotem pożądania i, przede wszystkim, inwestycji. Od czasów chrystusowych złoty kruszec mocno się zdemokratyzował i sztabkę lub monetę może mieć praktycznie każdy. Jeśli jednak decydujemy się na większe inwestycje w złoto, powinniśmy być świadomi kilku podstawowych zasad.

Więcej

Pięć przykazań początkującego inwestora

Już 156,4 mld zł trzymają Polacy w funduszach inwestycyjnych, taka kwota musi robić wrażenie. Fundusze to jednak dość skomplikowane produkty i warto jak najwięcej się o nich dowiedzieć. Szczególnie, jeśli w świecie inwestowania stawia się dopiero pierwsze kroki.

Więcej

Fundusze inwestycyjne w pigułce

Skoro, w ślad za obniżaniem stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, oprocentowanie lokat spada, klienci banków przypominają sobie o tradycyjnej alternatywie dla depozytów, czyli o funduszach inwestycyjnych. Przed podjęciem decyzji o wpłacie pieniędzy do funduszu, przyda się garść najważniejszych informacji.

Więcej

Czat